خبرنامه

تمیز کردن شیرآلات

تمیز نکردن و تجمع رسوبات آب در شیرآلات موجب خرابی و مسدود شدن راه خروجی آب می شود. برای جلوگیری از رسوبات شیرآلات از مواد طبیعی جرم گیری استفاده کنید.
تمیز کردن لکه های سفید شیرآلات می تواند یک چالش روزمره باشد. رسوبات آب سخت که توسط مواد معدنی موجود در آب ایجاد می شود به تدریج روی شیر آلات جمع می شوند و راه خروجی آب را مسدود می کنند. این رسوبات علاوه بر انسداد خروج آب، می توانند عملکرد وسایل را نیز مختل کنند.
به منظور تمیزی شیرآلات و عملکرد صحیح آن ها بهتر است مرتبا رسوبات آب سخت را تمیز کنید. نیازی به خرید محصولات تمیز کننده خاصی ندارید و برای پاک کردن جرم و رسوب شیر آلات هرگز از پاک کننده های اسیدی و شیمیایی مانند جوهر نمک، وایتکس و سیم های ظرفشویی استفاده ننمایید زیرا اینگونه مواد پوشش نیکلی شیرآلات را از بین برده و آن ها کدر می نماید.
برای حذف رسوبات آب سخت از شیر آلات از راهکارهایی که در این بخش از سبک زندگی ارائه می کنیم، کمک بگیرید و به راحتی شیرآلات خود را ماننند روز اول تمیز و براق نمایید.

حذف رسوبات آب سخت از شیر آلات
شیرآلات آشپزخانه و حمام تمایل دارند تا رسوبات آب سخت را به سرعت جمع آوری کنند و باعث شوند تا شیر آب نسبتا جدید خانه را، قدیمی و ناخوشایند نشان دهند. با تمیز کردن روزمره می توانید از این امر پیشگیری کنید بدین منظور می توانید با کمک سرکه، به نرم شدن لایه آب سخت کمک کنید.

 1. پارچه ای تمیز را در سرکه بخیسانید و روی شیرآلات قرار دهید و مطمئن شوید که دستمال با تمام رسوبات آب سخت تماس مستقیم دارد.
 2. حداقل 30 دقیقه و یا در حالت ایده آل 60 دقیقه صبر کنید.
 3. پارچه را برداشته و با استفاده از یک اسفنج نرم شیر آب را تمیز کنید و روی مناطقی که بیشترین انباشت رسوبات را دارند تمرکز کنید. این سه مرحله را در صورت نیاز تکرار کنید تا تمام رسوبات سخت از بین بروند.
  به منظور پیشگیری از خراشیدن شیرآب، از پد یا اسفنجی نرم و آب فراوان استفاده کنید زیرا اگر اسفنج خشک باشد باعث خراشیده شدن شیرآلات خواهد شد.

حذف رسوبات از فیلترهای هواساز شیرآلات
اگرچه رسوبات آب سخت در هواساز شیرآلات قابل مشاهده نیست اما می تواند برجریان آب تاثیر بگذارد. هر زمان حس کردید که آب همانند گذشته جریان ندارد یا فشار آب همانند یک اسپری نامنظم در جریان است، به احتمال زیاد هواساز شیرآلات مسدود شده است.

 1. با استفاده از یک پنس، هواساز شیرآلات را با احتیاط خارج کنید تا باعث خراشیدن و خرابی دندانه های آن نشود. در بیشتر موارد، لازم است آن ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شوند.
 2. با توجه به چگونگی قرار گرفتن قطعات در یکدیگر، هواساز را جدا کنید.
 3. قسمت های هواساز را حداقل به مدت 30 دقیقه و بهتر است یک شب در سرکه خیس کنید.
 4. از یک برس کوچک یا مسواکی قدیمی برای پاک کردن رسوبات از هواساز استفاده کنید.
 5. تمام قسمت های هواساز را به خوبی با آب شستشو دهید.
 6. پس از اتمام کار، هواساز را به همان ترتیب قبلی جمع کنید.
 7. هواساز را دوباره به شیرآب پیچ کنید و جریان آب را آزمایش کنید.

تمیز کردن رسوب شیرآلات با مواد طبیعی و در دسترس
تمیز کردن رسوب شیرآلات با آب لیمو:
برای حذف رسوبات آهکی روی شیرآلات از یک لیموی نصف شده یا آبلیمو کمک بگیرید و شیرآلات را تمیز کنید. اگر شیرآلات شما از جنس کرومی، برنجی یا مسی است، می توانید پارچه ای را به آبلیمو آغشته نموده و روی شیرآلات بکشید و یا لیمو ترش تازه را از وسط نصف کنید و مستقیم بر روی شیرآلات بکشید.
اسید سیتریک موجود در لیمو به راحتی مواد معدنی را از بین می برند. بعد از انجام این کار، شیر یا دوش را بشوئید وبا پارچه خشک کنید.
محلول آب و صابون بهترین راه برای از بین بردن جرم شیرآلات
آبی که مورد استفاده قرار می‌دهیم، منبعی غنی از املاح معدنی و نمک‌ها است. دقیقا به دلیل همین املاح موجود در آب است که گاهی، شاهد لکه‌هایی سفیدی روی شیرآلات هست. این املاح، به مرور زمان روی شیرآلات رسوب می‌کنند و مانع از زیبایی ذاتی و براقیت آن‌ها می‌شوند. اما چاره چیست؟
بهترین راهکار برای از بین بردن این لکه‌های سفید، استفاده از محلول آب و صابون است. البته، باید به یاد داشته باشید که این رسوبات، هر چه با فاصله زمانی کوتاه‌تری از روی شیرآلات زدوده شوند بهتر است. به عبارت بهتر، با گذشت زمان، میزان رسوبات بالا خواهد رفت و شاید دیگر قادر نباشید به این سادگی‌ها از شر این لکه‌های مزاحم و بدریخت خلاص شوید.
نکته مهمی که باید هنگام رسوب زدایی از شیرآلات مد نظر قرار دهید این است که تا جایی که امکان دارد، سعی کنید از مواد شوینده اسیدی و شیمیایی مثل جرم‌گیرها یا مایع سفید کننده استفاده نکنید. اغلب شیرآلات، دارای روکش نیکل هستند و زمانی که از این مواد شوینده مضر برای شست و شوی آن‌ها استفاده می‌کنید، به مرور زمان به روکش نیکل آسیب رسانده و در دراز مدت، براقیت و جلای شیرآلات را از بین می‌برید.

استفاده از جوش‌ شیرین به همراه مایع ظرف‌شویی، بهترین تمیز کننده طبیعی شیرآلات
جوش شیرین هم جزو همان مواد سنتی است. جوش شیرین کاربردهای بی‌نظیری در تمیزکاری و نظافت دارد. شما می‌توانید برای شست و شوی وان، روشویی، دوش حمام، شیرآلات آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و … روی این ماده حساب باز کنید. برای این‌که بتوانید با استفاده از جوش شیرین شیرآلات خود را تمیز کنید، کافی است مقداری از آن را با آب مخلوط کرده (مخلوط ۱/۴ فنجان جوش شیرین با ۲ قاشق غذاخوری آب گرم) و به شکل یک ماده خمیری درآورید. سپس این ماده را به سطح روشویی، سینک یا شیرآلات‌تان مالیده و اجازه بدهید برای مدت ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت روی آن باقی بماند. با نخ دندان و یا نخ قرقره که محکم باشد درزهای شیر را تمیز کنید، سپس سطح شیر را به خوبی با آب سرد بشویید و با یک پارچه حوله ای به خوبی خشک کنید.
سپس به آرامی و با استفاده از یک دستمال یکبار مصرف آن را پاک کرده و شیرآلات‌تان را آبکشی کنید.
افزودن مایع ظرفشویی به این روش، باعث خواهد شد براقیت و تمیزی سطح شیرآلات بیشتر هم شده و لبخند رضایت را بر لبا‌تان بنشاند.
در حالت کلی، جوش شیرین رابطه بسیار خوبی با ظروف و وسایل استیل دارد. کتری و قابلمه‌های شما، درست مثل سینک‌ها یا شیرآلات‌تان، با استفاده از یک مخلوط ساده جوش شیرین و آب قابل تمیز شدن و براق شدن هستند.

تمیز کردن شیرآلات با استفاده از الکل:
الکل یک ماده طبیعی برای رسوب گیری است. برای از بین بردن رسوب شیرآلات با الکل:
o یک پنبه را به الکل آغشته کنیدو بر روی رسوب شیرآلات بکشید. چند دقیقه این کار را تکرار کنید.
o شما می توانید الکل را روی شیرآلات اسپری کرده و سپس با مسواک شیرآلات آغشته به الکل را بشویید.
o پس از این کار شیرآلات را تمیز شسته و خشک کنید.

نظافت شیرآلات توالت، سینک ظرفشویی، وان و دوش حمام
تکنیک های از بین بردن رسوبات آب سخت از توالت، سینک ظرفشویی، یک وان میناکاری شده یا دوش سرامیکی مشابه هستند. رسوبات همه آن ها بسیار سخت است اما می توان توسط ابزارهای فلزی یا اسکرابرهای ساینده آن ها را خراشیده و پاک کرد.
برای ازبین بردن رسوبات آب سخت از این سطوح، سرکه یا مخلوطی از سرکه و بوراکس تهیه کنید و سپس با اسفنج، پد یا برس اسکراب که باعث خراشیدن شیرآلات نشود، آن ها را اسکراب کنید. حتی میتوانید از کاغذ سنباده فوق العاده ظریف یا پشم استیل چهار صفراستفاده کنید.
نکاتی که باید هنگام از بین بردن جرم شیر‌آلات به آن‌ها توجه کنید
نکته اول در مورد تمیزکاری، جرم‌گیری و رسوب‌زدایی شیرآلات، عدم استفاده از اسیدهای صنعتی و قوی، جوهرنمک‌ها و محلول‌هایی از این دست است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام تمیز کردن سینک یا سنگ روشویی، از جوهر نمک استفاده کرده‌اید و شیرآلات‌تان را نیز در تماس به جوهرنمک قرار داده‌اید. اگر این‌طور است، حتما دیده‌اید که رنگ شیرآلات به سرعت تغییر کرده و به قهوه‌ای مایل شده است (اصطلاحا سیاه شده است). اگر چنین شده، نگران نباشید و یکی از دو راهکار زیر را اجرا کنید:

 1. شیرآلات را به طور کامل با آب داغ بشویید. سپس همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، یک پارچه را به سرکه خالص آغشته کرده و برای مدت زمان حدودا نیم ساعت دور شیرآلات مورد نظر بپیچید.
 2. یک لیموی تازه را از وسط برش داده و آن را روی شیرآلات بکشید.
  هم لیموترش و هم سرکه، هر دو اسیدهای طبیعی هستند که می‌توانند نجات بخش شیرآلات باشند.

در آخر و نتیجه نگرفتن از راه های طبیعی این روش را امتحان کنید:
در صورت جواب نگرفتن از راه های بالا، از حلال کلسیم استفاده کنید؛ استفاده از این ماده باید با دقت بالایی انجام شود و مضر است. قبل از انجام این روش ابتدا دستکشی پلاستیکی بپوشید.
درون ظرفی ماده حلال را ریخته و با مقدار مساوی از آب مخلوط نمایید. برای اغلب شیرها مقدار دو قاشق از آب و دو قاشق از حلال کلسیم کافی است.
مخلوط را در کیسه ای پلاستیکی بریزید و کیسه را با دقت به دور شیر بپیچید، به طوری که شیر به صورت کامل درون کیسه قرار بگیرد.
پس از گذشت یک یا دو ساعت کیسه نایلونی را با دقت بردارید و با یک اسفنج سطح شیر را به صورت ملایم، پاک کنید تا سطح شیر به صورت کامل تمیز شود. سپس با دستمالی حوله ای سطح شیر را به صورت دورانی تمیز کنید تا شیر براق شود.
جلوگیری از رسوبات آب سخت روی شیرآلات
اگر رسوبات آب سخت مشکلات مختلفی را ایجاد کرده است و از تمیز کاری خسته شده اید، نصب یک سیستم تصفیه آب برای منزل می تواند چاره کار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید